Dřevníková stěna aneb multifunkční prvek vašeho bydlení
Každý kdo topí dřevem, řeší problém kde dřevo skladovat. Aby ho byl dostatek na topnou sezónu (ideálně i na tu další :)) a aby bylo dřevo dobře vyschlé. Dřevník je v tom případě nedílnou součástí vašeho obydlí a pokud jste nad jeho pořízením začali uvažovat a naráz se vám množí otázky typu: jaký bude ten nejlepší? jaké varianty a materiály dřevníků na trhu jsou? Může mít dřevník i jinou funkci než "jen" skladování dřeva? Zvládnu si dřevník postavit sám? Pojďte se na to se mnou v článku podívat.
1. Výběr dřevníku
Závisí především na vašich potřebách, dostupném prostoru a rozpočtu. Investice do kvalitního dřevníku se však vždy vyplatí, neboť zajistí optimální podmínky pro sušení a skladování dřeva, což v konečném důsledku zvýší efektivitu topení a prodlouží životnost vašich kamen.
- Jaký bude ten nejlepší - touto otázkou jsem si trochu naběhla, není snadné ji odpovědět. Pro každého bude ten nejlepší jiný. Bude rozdíl, hledáte-li dřevník na chatu, kam jedete párkrát za zimu nebo dřevník, který chcete aby lemoval např. fasádu vašeho domu, kolem které dnes a denně chodíte a krom skladování dřeva chcete, aby to i dobře vypadalo a možná i soused pokukoval, jak skvěle jste to vyřešili.
- Varianty dřevníků - určitě snazší otázka, v základu je můžeme rozdělit dle umístění na interiérové (vnitřní) a exteriérové (venkovní), interiérové dřevníky Vám budou sloužit pro uložení dřeva na aktuální spotřebu, např. na jeden večer, jeden den. Většinou si je umístíte do blízkosti kamen a už jen hezky přikládáte. Exteriérové dřevníky budou naopak sloužit na zásoby dřeva pro celou topnou sezónu a někdy i déle (když si vzpomenu kolik má taťka dřeva kolem chaty, vedle chaty, pod chatou, u ohniště a vůbec všude možně, mám pocit, že by mohla přijít doba ledová a on by byl v teple).
- interiérové dřevníky - na trhu můžete vybírat z mnoha variant. Samostatně stojící, zabudované např. v rámci krbu či nástěnné. Mnohdy je snadné dřevo skladovat v proutěném koši či speciální tašce, když dřevo dojde, tak se snadno se doplní. Jen doporučuji naložit si tak, ať to v pohodě unesete. Jednou jsem si naložila tak, že to vypadalo že ze schodů, ta taška táhne spíš mě než já ji.
- exteriérové dřevníky
- přístřeškové - mají jednoduchou konstrukci se střechou a otevřenými nebo částečně otevřenými bočními stěnami, střecha může být součástí přímo dřevníku nebo dřevník jako takový umístíte např. pod pergolu, na terasu, které jsou již chráněny vlastní střechou, vzduch v nich dobře cirkuluje a dřevo vysychá
- uzavřené - konstrukce má plné stěny včetně dveří, hodí se pro skladování již vysušeného dřeva, často jsou v kombinaci s kůlnou či zahradním domkem
- Materiály dřevníků - mezi nejběžnější materiály patří kov a dřevo nebo jejich kombinace. Najdete na trhu už ale i dřevníky z recyklovaných materiálů.
- dřevo - samy o sobě jsou z přírodního materiálu, vstupní investice je menší, ale je třeba mít na mysli, že životnost těchto konstrukcí není tak velká a o dřevník je vhodné se starat a provádět pravidelnou údržbu ve formě nátěrů a impregnací, což vás ve výsledku bude stát nějaký ten čas a náklady navíc
- kov - nejčastěji z pozinkovaného plechu nebo oceli s povrchovou úpravou. Vstupní investice je větší než u dřevěných konstrukcí nicméně vynikají dlouhou životností a bezúdržbovostí. A to je cesta kterou jsme se rozhodli jít u Dřevníkových stěn. Chceme nabízet produkt, který má maximální životnost, nemusíte se o něj více starat a dobře vypadá.


Možná váháte, kam se Dřevníková stěna hodí a jestli právě pro vás bude vhodná. Pojďte si prohlédnou průřez naší nabídkou, kde všude je možné naši Dřevníkovou stěnu umístit, jak taková stěna vypadá v interiéru i exteriéru a hlavně, že nemusí být jen úložištěm dřeva.
↓ Přihlaste se k ODBĚRU ZDARMA ↓
Tyto zprávy Vám postupně odhalí cenné poznatky, tipy a rady, které vychází nejen z našich zkušeností. Váš e-mail bude použit výhradně pro zaslání těchto 5 informačních emailů, díky nimž získáte přístup k našim nejlepším radám a trikům. Těšte se na informace, které Vám mohou výrazně pomoci a které jsme pro Vás sestavili na základě našich mnohaletých zkušeností.
Nemůžete email najít? Zkuste se podívat do spamu či hromadných zpráv.