Astronomické jaro začíná jarní rovnodenností, která připadá obvykle na 20. nebo 21. března. Během jarní rovnodennosti je den a noc stejně dlouhá - slunce stojí přímo nad rovníkem. Meteorologické jaro má pevně stanovené datum a trvá od 1. března do 31. května. Existuje i tzv. fenologické jaro, které se určuje dle přírody samotné. Začíná rašením prvních rostlin a končí rozkvětem černého bezu. V dubnu je tedy jaro v plné síle. Co vše Vás na zahradě čeká a na co se můžete připravit již na jaře?
Je to tak, jaro teprve nedávno zaťukalo na dveře, zahrada se postupně probouzí a Vás na ní čeká práce. Práce, které není málo, stojí ale za to si vyhrnout rukávy a opřít se do toho. Zahrada se Vám odvděčí a vaše práce ponese plody ať v podobě sklizeného ovoce a zeleniny, tak třeba podobě zimní pohody, kdy budete mít hezky složené a nachystané dřevo a už jen chodit občas přikládat do krbu.
Přípravné práce
Úklid, úklid, úklid a zase úklid
Po zimě je třeba odstranit popadané listí, odstranit drobnější větve a větvičky. Zkontrolovat nářadí a provést jeho údržbu. Pokud víte že vás v rámci zahrady čekají změny, je v této první fázi dobré myslet na to, kde a jak je provedete. Budete něco přesazovat, přemísťovat? Budete pořizovat nový zahradní nábytek, houpačku či snad dřevník? Teď je ta pravá chvíle přemýšlet nad jejich umístěním.
Záhony, keře, stromy
Trávník
Na jaře proveďte jeho provzdušnění neboli vertikutaci. Máte-li holá místa, dosejte trávník nový. Závěrem můžete trávník pohnojit jarním hnojivem. Je možné využít i popel z kamen, který slouží jako přírodní hnojivo, jen nezapomeňte že někdy méně je více a stačí cca hrst na 1m². A pokud roste jako divý, čeká Vás první sekání trávníku.
Záhony a květiny
Pokud jste chránili záhony folií či jiným způsobem je čas, aby se záhony nadechly. Odstraňte zimní krytí, čeká Vás rytí. Zeminu je vhodné provzdušnit a prokypřit než proběhne výsadba. Taktéž v rámci rytí můžete zapracovat do půdy hnojiva či kompost. Rytí na jaře by nemělo jít tolik do hloubky, cca 10-15cm a po rytí je vhodné půdu uhrabat, aby nevysychala. Tento proces je ideální udělat až několik týdnů před samotnou výsadbou. Ze zeleniny můžete mezi prvními začít sázet odolné kusy jako je hrášek, mrkev či ředkvičky. Brambory rané (koncem března, začátek dubna), polorané (cca polovina dubna), pozdní (konec dubna, začátek května). Pokud máte skleník je ideální doba pro předpěstování sazenic třeba rajčat a paprik.
Stromy a keře
Stromy a keře čeká prořez, ošetření proti chorobám a škůdcům a přihnojení, aby se jim lépe dařilo. Prořez záleží na konkrétním stromě, jabloně a hrušně je možné prořezat po skončení velkých mrazů, klidně již v únoru či březnu, ale např. třešně a višně můžete prořezat až během květu nebo těsně po. Meruňky a broskve je vhodné prořezat až po odkvětu. Ořešáky je vhodné prořezávat až jako poslední, v pozdním jaru a začínajícím létě - konec května, červen. Prořez podpoří zdravý růst, podpoří kvetení a plodnost stromu či keře. Zároveň prořezem můžete tvarovat a omezit velikost dané dřeviny a podpořit prevenci chorob díky provzdušnění.
Údržba a plány
Údržba
Zvládli jste úspěšně úklid a sázení? Je tedy čas oprášit zahradní nábytek, abyste si na chvilku mohli sednout. Zahradní nábytek zaslouží taky péči, záleží z jakého materiálu je. Většinou jde kovový v kombinaci se dřevem, častý je umělý ratan, plast. To vše můžete očistit vodou, dobrým pomocníkem bude vysokotlaká "wapka". * Polstry sedáků můžete vyprat a následně vysušit v sušičce (pokud to materiál a výrobce dovoluje) nebo je nechat proschnout na prvních paprscích sluníčka, které postupně nabírá na síle. A pokud už máte wapku zapojenou, můžete s ní rovnou očistit plochy teras, chodníčků, bazénů či příjezdových cest od mechu a drobných nečistot. Ušetří Vám spousty času i vody, oproti oplachoví třeba hadicí.
*
Název "wapka" vznikl jako zlidovělé označení odvozené od německé značky WAP (Weidinger & Partner), která patřila mezi první výrobce těchto zařízení na evropském trhu.
Plány
Už v začátku článku jsem naznačila, že jaro je ideálním obdobím pro plánování. Podzim se zdá být možná daleko, ale věřte že čas uteče jak voda v potoce a skládat fůry dřeva v letních pařácích nebude činnost, kterou byste si asi po práci představovali. Jaro je tak ideálním obdobím pro pomalé chystání si nových zásob dřeva na zimu. I brzký podzim může překvapit nízkými teplotami nad ránem a proto je dobré, abyste byli připraveni aneb kdo je připraven, není překvapen! Takže, je čas na nové zásoby dřeva, ale kam je složit.
Ano, tušíte správně, přece v naší Dřevníkové stěně. Najdete u nás nepřeberné množství variant, od dřevníků malých po opravdu rozměrné (k dnešnímu dni máme v nabídce i 6m dlouhou Dřevníkovou stěnu!).
Nenašli jste ten pravý? Nevadí, velmi často vyrábíme dřevníky na zakázku, dle konkrétních požadavků a potřeb klienta. Poradíme si s dřevníkem který bude lícovat s fasádou vašeho domu či umístěním do konkrétní "mezery" např. mezi sloupy pergoly. Podívejte se na reference našich spokojených zákazníků.
Tento článek byl jen velmi stručným shrnutím toho, co vše je na zahradě v jarním období nutné udělat. Našlo by se určitě mnohem více dalších činností, které v článku ani nejsou zahrnuty. Především jsem ale chtěla připomenout, že důkladná příprava na jaře Vám může velmi zpříjemnit zimní měsíce a tak nezapomeňte na fůry dřeva, které je potřeba někde uskladnit. Porýt musíte sami, s tím Vám bohužel nepomůžeme. Rádi ale pomůžeme s uskladněním palivového dřeva, dodáme Dřevníkovou stěnu, která může být perfektním doplňkem vaší zahrady. Elegantní, praktická, s úložným prostorem dle vašich potřeb. Stačí si jen vybrat nebo nás kontaktovat, jsme tu pro Vás.